Home / FAQ

FAQ | Jak zacząć?

Info: Po kliknięciu w wybrane pytanie rozwinie się odpowiedź.
Jak się z nami skontaktować?

Kontakt z nami jest możliwy pod następującymi adresami mailowymi:
 http://warsawsirens.pl/kontakt/.
Jeśli nie możesz się zdecydować, którą z nas wybrać, to odezwij się na ogólnego maila kontakt@warsawsirens.pl, a któraś z nas na pewno odezwie się do Ciebie w niedługim czasie.


Chcę spróbować swoich sił w futbolu amerykańskim/dołączyć do drużyny – jak mogę to zrobić?
  • Musisz powiadomić nas mailowo o tym, że mamy się Ciebie spodziewać. Najlepiej, jeżeli napiszesz na kontakt@warsawsirens.com, jednak każdy z adresów wymienionych w tutaj
 będzie równie dobry.
  • W dniu treningu, ok. 15 min. przed wejściem na boisko, zgłoś się do Aleksandry Żakowskiej, która dokładnie wytłumaczy Ci co i jak dalej.*
  • Weź udział w treningu – aktualne informacje dotyczące miejsca i godzin treningów znajdują się tu: http://warsawsirens.pl/treningi/gdzie-i-kiedy/.
  • Podejmij decyzję, czy futbol amerykański jest sportem dla Ciebie i daj nam znać.

* Jeśli nie zastaniesz Oli na boisku, zapytaj o kogoś z zarządu lub o trenera głównego Phillipa Dillona.

Czy jeśli nie uprawiam obecnie żadnego sportu, to dam radę przeżyć trening?

Nawet jeśli Twoja obecna kondycja pozostawia wiele do życzenia, nie stanowi to przeszkody nie do przejścia – po prostu na pierwszych treningach będziesz bardziej zmęczona, niż reszta z nas. ;)

Musisz się psychicznie nastawić na zadyszkę i kilkudniowe zakwasy, ale jeśli to przejdziesz, to bardzo szybko zauważysz poprawę, a po kilku miesiącach sprint na przystanek autobusowy nie będzie sprawiał Ci najmniejszej trudności. ;)

Czy są jakieś limity w przyjęciu do Drużyny?

Nie mamy drużynowych limitów wagi, wzrostu, ani wieku*. Futbol jest tak pięknym i wspaniałym sportem, że każda osoba znajdzie tu swoje miejsce**. :)

* Jeśli masz mniej niż 18 lat, to Twoi rodzice/opiekunowie będą musieli wyrazić zgodę na Twój udział w treningach – wzór zgody do pobrania tu: zgoda_rodziców.pdf.
** Niezależenie od powyższego, osoby których stan zdrowotny nie pozwala na czasowe lub trwałe wykonywanie intensywnych ćwiczeń fizycznych połączonych zapraszamy na trybuny. W ten sposób też możecie wspierać naszą Drużynę!!

Co powinnam zabrać na pierwszy trening?
 • Obuwie sportowe – najlepiej korki, ale jeśli nie macie, to mogą być inne buty sportowe (korki trzeba będzie kupić ASAP!!),
 • 
strój sportowy dopasowany do pogody (aktualnie wszystkie treningi odbywają się na boiskach „pod gołym niebem”),
 • napój – w zależności od indywidualnych preferencji, najlepiej w ilości ok. 1 litra.

Z racji tego, że na pierwszym treningu nie będziesz miała pełnego sprzętu ochronnego, to – ze względów bezpieczeństwa – nie będziesz mogła wykonywać części ćwiczeń, które wykonują zawodniczki posiadające kompletny sprzęt i strój sportowy. Nie martw się jednak, na pewno znajdzie się kilka „zamienników”, które odpowiednio dadzą Ci się we znaki. :P

Jaki sprzęt będzie mi potrzebny, żebym w pełni mogła uczestniczyć w regularnym treningu?
 • Buty sportowe do gry na boisku, czyli tzw. „korki”,
 • kask + silikonowy ochraniacz na zęby, czyli tzw. „szczęka”,
 • ochraniacze na ramiona, czyli tzw. „pady”,
 • spodenki + komplet ochraniaczy (tj. na kolana, uda, kość ogonowa oraz kości biodrowe).

Dodatkowo, przydadzą Ci się:

 • Getry, czyli skarpetki sportowe
,
 • rękawiczki (dobiera się je w zależności od pozycji, na której będziesz grać, więc nie jest to pierwszy zakup, jaki powinnaś poczynić ;))
.
Gdzie można kupić sprzęt do futbolu amerykańskiego?

Sprzęt do futbolu amerykańskiego można nabyć w wielu różnych miejscach, ale my – ze względu na profesjonalną obsługę i duży wybór sprzętu – polecamy to: 
http://www.utadka.pl/pl/. :)

Kto podejmuje decyzję, na jakiej pozycji będę grać*?

Taką decyzje podejmuje nasz Head Coach (czyli Trener Główny) w porozumieniu z pozostałymi trenerami pozycyjnymi. Wybór zależy od indywidualnych predyspozycji zawodniczki oraz od aktualnego składu Drużyny.

Jeśli którejś z Was bardzo nie przypadnie do gustu zaproponowana pozycja, to zawsze będzie mogła porozmawiać z Head Coachem o ewentualnej zmianie – jest to jednak na tyle daleka przyszłość, że nie będziemy o tym zbyt dużo pisać…

* Najbardziej ogólny podział pozycji w drużynie futbolowej to: atak, obrona i linia (opis linii znajduje się tu: http://warsawsirens.pl/linia-the-big-l-formacje-w-futbolu-amerykanskim/ – pozostałe opisy „się robią” ;) )

Na jaki koszt mam się przygotować, chcąc dołączyć do Warsaw Sirens?

Koszty związane z grą w futbol amerykański mają charakter jednorazowy (zakup sprzętu oraz stroju do gry) oraz ciągły (comiesięczne składki członkowskie, aktualnie w wysokości 60 zł/ mies.)

Dodatkowe wydatki mogą pojawić się w związku z wyjazdami treningowymi (tzw. campami) oraz meczowymi – jednak zawsze staramy się, by te wydatki były jak najniższe i niezbyt częste!!


Jaka jest nazwa/status prawny Drużyny?

Stowarzyszenie Kobiecej Drużyny Futbolu Amerykańskiego – Klub Sportowy Warsaw Sirens

KRS: 0000469820
REGON: 146909250

Nie znalazłaś jakiejś odpowiedzi? Skontaktuj się z nami: Kontakt